• za slučaj smrti.

Razina: temeljna razina
Semestar / trimestar: I semestar Integrirani studij
(ECTS 8 - I Semestar + Predavanja + vježbe
Kapitalan predmet za razumjevanje problematike pravnog studija

Opća i posebna znanja o temeljnim institutima rimskog privatnog prava

1. Pojam rimskog prava. Važnost učenja rimskog prava u prav­nom studiju. Diobe rimskog prava.

2. Povijesni razvitak rimskog prava. Izvori spoznaje rimske pravne povijesti Razdoblja rimske pravne povijesti: razdoblje civilnog prava, razdoblje pretorskog ili honorarnog prava, razdoblje klasičnog prava, razdoblje postklasičnog prava. Osnove ustavno-političkih, gospodarskih i drugih društvenih odnosa u kojima se proces razvitka prava odvijao. Izvori prava u pojedinim raz­dobljima. Rimsko pravo nakon Justinijana u europskom pravnom razvitku: z­nanstvena obrada i primjena rimskog prava. Pravne škole. Recepcija rimskog prava.

3. Osobno pravo. Subjekti prava, pravna i djelatna sposob­nost, te njihova ograničenja. Fizičke osobe: status libertatis, status civitatis, status familiae. Pravne osobe.

4. Obiteljsko pravo. Rimska obitelj i njezin povijesni raz­vitak. Agnatsko i kognatsko srodstvo. Rimsko bračno pravo. Pojam rimskog braka. Brak cum manu i brak sine manu. Miraz. Prestanak braka, razvod. Patria potestas: povijesni razvitak, sadržaj, postanak i prestanak. Tutorstvo i skrbništvo.

5. Stvarno pravo. Pojam, vrste i značajke stvarnih prava. Pojam i dioba stvari. Posjed (pojam, vrste, stjecanje, gubitak i zaštita; posjed prava). Pravo vlasništva (pojam, povijesni razvitak, vrste rimskog vlasništva). Originalni i derivativni načini stjecanja vlas­ništva. Zaštita vlasništva: rei vindicatio, actio Publiciana, actio negatoria. Služnosti (pojam i načela). Zemljišne služnosti. Osobne služnosti. Enfiteuza. Superficies. Založno pravo (pojam, povijesni razvitak, oblici i sadržaj).

6. Obvezno pravo - opći dio. Pravni poslovi. Pojam i vrste pravnih poslova. Sadržaj pravnog posla. Očitovanje volje: oblici pravnih poslova. Zastupanje kod pravnih poslova. Pret­postavke za nastavak valjanog pravnog posla. Nevaljanost prav­nih poslova; konvalidacija i konverzija. Pojam i povijesni raz­voj obveza. Razlozi postanka obveza. Subjekti obveza: razdijel­jene i solidarne obveze; uzgredni subjekti obveza; djelovanje obveza prema trećim osobama; promjena subjekata obveze. Činidba kao predmet obveze. Pojam, vrste i značajke činidbe. Naknada štete. Ugovorna kazna. Zakašnjenje dužnika i vjerov­nika. Prestanak obveza.

Posebni dio - pojedine obveze. Obveze iz kontrakata. Ver­balni kontrakti. Liberalni kontrakti. Realni kontrakti. Inominatni kontrakti. Pakti. Kvazikontrakti. Obveze iz delikata. Delikti civilnog prava. Delikti pretorskog prava. Kvazidelikti.

7. Nasljedno pravo. Pojam i povijesni razvitak nasljednog prava. Intestatno nasljeđivanje. Oporučno nasljeđivanje. Nužno nasljeđivanje. Legati, fideikomisi, darovanje za slučaj smrti.

8. Građanski postupak. Pojam i povijesni razvitak rimskoga građanskog postupka. Pojam i značaj tužbe u rimskom pravu. Legisakcijski postupak. Formularni postupak, njegovi stadiji i tok. Formula. Ekstraordinarni postupak.

Preporučena literatura : Obvezna nastavna i ispitna literatura:
1) Šarac, M./Lučić, Z.: Rimsko privatno pravo, Split, 2011.
2) Šarac, M.: Mandatum u rimskom privatnom pravu, Split, 2011.

Dopunska literatura: 1. Romac, A: Izvori rimskog prava, Zagreb, 1973.

2. Romac, A: Rječnik rimskog prava, Zagreb, (svako izdanje)

3. Romac, A: Rječnik latinskih pravnih izraza, Zagreb, (svako izdanje)

4. Romac, A: Latinske pravne izreke, Zagreb, 1982.

5. Horvat, M: Rimska pravna poviest, Zagreb, 1943.

6. Eisner, B. - Horvat, M.: Rimsko pravo, Zagreb, 1948.

5. Boras, M. - Margetić, L.: Rimsko pravo, Zagreb, 1998.

6. Leges duodecim tabularum. Zakonik dvanaest ploča, Zagreb, 1994. (prijevod A. Romac)

6. 7. Justinijan, Institucije, Zagreb, 1994. (prijevod A. Romac)

Oblici provođenja nastave: predavanja / seminarske radnje
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: Pisani sastavi, seminarske radnje