• Prigovarajući, tuženik postaje tužitelj.

BURZOVNO PRAVO

Oznaka: PR5BUP
Semestar / trimestar: IX semestar Integrirani studij
 6 ECTS (Predavanja + vježbe)Subsidijarni kolegij kojemu je cilj posebno osvjetliti određene aspekte funkcioniranja institucija modernih financija

Opća i posebna znanja o pravnim poslovima vezanim za kupoprodaju vrijednosnih papira na burzama Republike Hrvatske, Europske unije i svijeta

Prethodna godina studija.

I. Uloga, značenje i vrste financijskih tržišta u tržišnoj ekonomiji

Općenito o financijskim tržištima. Uloga financijske imovine i financijskih tržišta u suvremenim ekonomijama. Struktura financijskih tržišta. Tržišna vrijednost financijske imovine. Osnove suvremene portfolio teorije. Financijsko tržište u svjetlu financijskih inovacija.

II. Tržište dugoročnih vrijednosnih papira - tržište kapitala

Funkcije tržišta kapitala. Opće pretpostavke za nastanak, funkcioniranje i razvoj tržišta kapitala. Financijska pozicija sektora privrede. Financijsko posredništvo. Informacijski sustav. Državna regulativa. Vrijednosni papiri na tržištu kapitala. Dionice. Obveznice. Struktura tržišta vrijednosnih papira. Primarno tržište. Sekundarno tržište.

III. Burze i burzovno poslovanje

Terminske burze i derivativni poslovi. Opcijski ugovori - opcije. Fjučersi. Pregled nekih značajnijih burzi vrijednosnih papira. New York Stock Exchange - SAD. International Stock Exchange - London - Tokyo Stock Exchange (TSE) - Japan.

S. Deželić.; Burze i burzovni poslovi, Tiskara narodne prosvjete u Zagrebu, Zagreb, 1922., M. Hanžeković.; Vrijednosni papiri i njihovo tržište, Institut za javne financije, Zagreb, 1990., Ž. Mrkušić i A. P. Mrkušić.; Burzovno poslovanje, Informator, Zagreb, 1992., P. Domančić i N. Nikolić, Monetarne financije i financiranje razvoja, Ekonomski fakultet Split, Split, 1994., D. Alajbeg i Z. Bubaš.; Vodić kroz Hrvatsko tržište kapitala za građane, Institut za javne financije, Zagreb, 2001., F. Amon i drugi.; Vrijednosni papiri u gospodarskoj i pravnoj praksi, Inženjerski biro, Zagreb, 2002., Zakonski propisi.

A. Kostolany, Izazov burze, LMN, Zagreb, 1998.

Način provjere znanja i polaganja ispita: predavanja / seminarske radnje / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula:
1. Mišljenje studenata o kvaliteti nastave putem anketa.

2. Nastavnici koji podučavaju srodne predmete surađuju i zajednički vode brigu o kvaliteti nastave. Evaluacija nastave se provodi od strane pročelnika Katedre.
Pridruži nam se na Faceu Prati pravsthr na Twitteru Prati pravsthr preko RSSa