• pravni lijek (koji se prihvaća) iz razloga pravičnosti

POMORSKO I OPĆE PROMETNO PRAVO

Oznaka: PR4POM
Razina: temeljna razina
Semestar / trimestar: VIII semestar Integrirani studij

8 ETCS

(ECTS 8 - VIII Semestar)

Predavanja + vježbe

Kapitalni pozitivnopravni predmet.

Opća i posebna znanja o pomorskom i prometnom poduzetništvu

Prethodna godina studija

I. UVOD

Pojam i gospodarsko značenje prometa (transport i komunikacija). Posebna uloga pomorstva. Mjesto prometnog prava u sustavu drugih pravnih i ekonomskih znanosti. Dioba prometa. Temeljne pravne osnove pojedinih grana prometa s posebnim osvrtom na prijevoz stvari.

II. POMORSKO PRAVO

Pojam i podjela pomorskog prava. Kratak povijesni pregled pomorskog prava u svijetu. Povijesni razvoj pomorskog prava na našoj obali. Unifikacija (ujednačavanje)  pomorskog prava.

Osnove pomorskog upravnog prava (sigurnost plovidbe).

Pomorsko imovinsko pravo: Imovinskopravne značajke broda. Stvarna prava. Naslovi stjecanja i gubitka prava vlasništva na brodu. Ugovor o gradnji broda. Pomorska hipoteka. Pomorski privilegiji. Osobe. Pojam brodara. Ograničenja odgovornosti brodara i sustavi ograničenja. Opće ograničenje odgovornosti brodara u Hrvatskoj. Poduzetnik nuklearnog broda. Zapovjednik broda kao zastupnik brodara. Pomorski agenti. Špediter (otpremnik). Slagač (stivador). Ugovori o iskorištavanju brodova. Sistematika. Ugovori o prijevozu stvari morem - podjela i opće značajke. Brodarski ugovor. Potprijevozni ugovori. Prijevoznički ugovor. Izvršenje ugovora o prijevozu stvari morem. Priprema za ukrcaj i prijevoz stvari. Opći pravni problemi vezani za mjesto pristajanja i operacije ukrcaja i iskrcaja. Vrijeme ukrcaja i iskrcaja. Teretnica. Predaja tereta primatelju. Odgovornost brodara za štetu na stvarima i zakašnjenje. Prevoznina. Prestanak ugovora o prijevozu stvari morem. Ugovor o prijevozu putnika i prtljage morem. Ugovor o tegljenju. Drugi plovidbeni poslovi. Prijevoz u kojem sudjeluje više prijevoznika. Zakup broda. Pomorske nezgode i izvanugovorna odgovornost broda. Pomorske havarije. Sudar brodova. Spašavanje. Odgovornost broda za onečišćenja izljevom tereta ulja (nafte).

III. PRAVO UNUTARNJE PLOVIDBE

Istaknuti osnovne razlike u imovinskopravnim odnosima u usporedbi s pomorskim pravom.

IV. PRAVO ŽELJEZNIČKOG PRIJEVOZA

Ugovor o prijevozu stvari i osoba u međunarodnom i domaćem prometu. Odnosi između korisnika prijevoza i željeznice, te između željezničkih prijevoznika međusobno. Teretni list. Odgovornost željezničkog prijevoznika.

V. PRAVO CESTOVNOG PRIJEVOZA

Ugovor o prijevozu stvari i osoba u međunarodnom i domaćem prometu. Odnosi između korisnika prijevoza i cestovnog prijevoznika. Teretni list. Odgovornost cestovnog prijevoznika.

VI. PRAVO ZRAKOPLOVNOG PRIJEVOZA

Ugovor o prijevozu stvari i osoba u međunarodnom i domaćem prometu. Odnosi između korisnika prijevoza i zrakoplovnog prijevoznika. Prijevozna isprava. Odgovornost zrakoplovnog prijevoznika.

VII. MJEŠOVITI (MULTIMODALNI) PRIJEVOZ STVARI

Osnovni pravni problemi u međunarodnom i domaćem prometu.

1. Dragan Bolanča, Prometno pravo Republike Hrvatske, Split, 2016., 2. Dragan Bolanča, Hrvatsko plovidbeno upravno pravo, Split, 2015., 3. Ivo Grabovac, Suvremeno hrvatsko pomorsko pravo i Pomorski zakonik, Split 2005.

4. Drago Pavić, Pomorsko imovinsko pravo, Split, 2006.

5. Ivo Grabovac,Plovidbeno pravo RH , Split 2003. .

6. Ivo Grabovac, Temelj odgovornosti u prometnom pravu, Split, 2000.

7. Ivo Grabovac, Prijevozno ugovorno pravo RH, Split, 1999.

1. Predrag Stanković, Pomorske havarije, Zagreb, 1995.

2. Dragan Bolanča, Odgovornost brodara za izuzete slučajeve, Split, 1996.

3. Vinko Hlača, Hrvatsko prometno pravo, kopneno i zračno (skripta), Rijeka, 1995.

Oblici provođenja nastave: predavanja / vježbe / seminarske radnje
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula:

Pisani sastavi, seminarske intervencije