• prigovor višine priležnika; prigovor da je majka djeteta u kritično vrijeme imala spolne odnose s više muškaraca

STRANI JEZIK I. (engleski)

Oznaka: PR2JEZ
Razina: temeljna razina
Semestar / trimestar: IV semestar Integrirani studij
(ECTS 0 - I Semestar + ECTS 0 - II Semestar)
Predavanja + vježbe
0 (I Semestar) 0 (II Semestar)
Obvezni nepravni predmet koji studentima olakšava komunikaciju i razumjevanje prema transnacionalnom pravnom području

Student je osposobljen za samostalno razumijevanje različitih vrsta pravnih tekstova, uz prikladnu upotrebu različitih tehnika čitanja. Student vlada temeljnim konvencijama organizacije teksta (npr. organizacija teksta u smislene odlomke). Student vlada (usmeno i pismeno) temeljnom terminologijom iz područja prava na razini B2

Zadovoljeni svi uvjeti za upis u drugu godinu.

ruje u okviru sveučilišnog studija prava. Glavni je cilj nastave omogućiti stjecanje znanja i vještina potrebnih za samostalno korištenje stručne literature i drugih izvora informacije na engleskom jeziku, te za uspješnu stručnu komunikaciju na engleskom jeziku.

Zadaci nastave:

- razvijanje sposobnosti upotrebe engleskog jezika u funkciji prava, osobito sposobnosti razumijevanja izvornih pravnih tekstova na engleskom jeziku, te njihova tumačenja i prevođenja;

- upoznavanje engleske pravne terminologije, te poredbena analiza temeljnih pojmova engleskog i hrvatskog prava;

- upoznavanje načina upotrebe gramatičkih i retoričkih sredstava engleskog jezika u oblikovanju komunikacijskih funkcija pravnoga diskursa.

Metodologija nastave:

Nastavne metode usmjerene su na učenje pomoću rješavanja problema. Odabir tekstova, određivanje tematike, različite strategije i zadaće čitanja i pisanja, prevođenje i diskusija, te skupno istraživanje i pojedinačni referati potiču razvijanje sposobnosti razumijevanja i tumačenja različitih vrsta pravnog teksta na engleskom jeziku. Vježbe pomažu studentima da steknu jezične i analitičke vještine potrebne za samostalno rješavanje problema značenja u pravnom diskursu.

Jezični oblici i strukture uče se u kontekstu jezične uporabe. Obrađuju se različite razine organizacije značenja u diskursu: 1. pojmovno značenje na razini riječi i kolokacije, 2. propozicijsko značenje na razini rečenice, 3. globalno tekstualno značenje na razini paragrafa i cijeloga teksta, 4. diskurzivno značenje na interakcijskoj razini izričaja i govornog čina.

Pedagoška se progresija postiže prikladnim izborom tekstova i stupnjevanjem zadataka učenja koji su sve složeniji i zahtijevaju više samostalnosti u radu.

II. SADRŽAJ PROGRAMA ZA ENGLESKI JEZIK I.

1. Jezične i analitičke vještine

a) Čitanje i tumačenje pravnog teksta:

- čitanje s pretkazivanjem sadržaja na temelju jezičnog konteksta i prethodnog znanja (vježbe prije i tijekom čitanja radi razvijanja sposobnosti kontekstualnoga i logičkog zaključivanja);

- čitanje s određenom svrhom radi rješavanja različitih problema tekstualnog značenja (određivanje tematike teksta i pojedinih paragrafa, pronalaženje specifične ili nove obavijesti, razlikovanje glavne od sporedne obavijesti);

- analiza teksta s obzirom na organizaciju paragrafa, razvoj tematike i gradnju diskurzivne suvislosti;

- pisanje bilježaka i sažetaka, diskusija, prevođenje.

b) Leksik i jezične strukture:

- razumijevanje nepoznatih riječi i izraza pomoću jezičnog konteksta, te oblika i tvorbe riječi;

- razumijevanje i učenje jezičnih struktura na razini rečenice i na razini teksta (konektori i tekstualna povezanost);

- razumijevanje i učenje pravnih pojmova i terminologije (razlikovanje općejezičnog i pravnog značenja, razumijevanje pravnih pojmova pomoću konteksta i prethodnog znanja, izvođenje definicija, upotreba pravnih rječnika i enciklopedija, poredbena analiza engleskih i hrvatskih pravnih pojmova).

c) Razumijevanje raznih retoričkih funkcija i modaliteta u pravnome diskursu i upoznavanje jezičnih sredstava za izražavanje takvih funkcija i modaliteta.

d) Pisanje referata i usmeno izlaganje.

2. Teme

Studij i klasifikacija prava (opis predmeta na sveučilišnom studiju prava, poredbeni pristup); Englesko pravo (izvori engleskog prava, različita značenja izraza common law); Država i vlast (kratki opis razvoja engleske države, suvremeni sustav državne vlasti); Ustav (ustavne konvencije, suvremeni parlamentarni sustav, izborni zakon i političke stranke u Velikoj Britaniji, američki federalizam); Tumačenje zakona (sudsko tumačenje i primjena zakona, poredbeni pristup); Tumačenje i primjena prava Europske Unije u Velikoj Britaniji; Englesko građansko i kazneno pravo (uvodni prikaz, temeljni pojmovi i terminologija); Sudstvo (poredbeni prikaz).

3. Odabir tekstova

Tekstovi iz engleskih udžbenika (engleskoga i komparativnog prava), pravnih enciklopedija i časopisa, zakonski tekstovi i sudski slučajevi i presude.

F.Russell & C.Locke, English Law and Language, Cassell, London, 1992
M.Gačić, Međunarodni rječnik prava, Naklada Ljevak, Zagreb, 2004

H.C.Black, Black's Law Dictionary, St.Paul, Minn.USA

Tekstovi iz stručne literature na engleskom jeziku.

Oblici provođenja nastave: predavanja / vježbe / tijekom nastave
Jezik poduke i mogućnosti praćenja na drugim jezicima: ENG
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / tijekom nastave / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: 1. Mišljenje studenata o kvaliteti nastave putem anketa.

2. Povremeno promatranje i evaluacija nastave od strane prodekana za nastavu.

Pridruži nam se na Faceu Prati pravsthr na Twitteru Prati pravsthr preko RSSa