• od sada; izrazom se označava da neki pravni akt djeluje tek od trenutka njegova donošenja, poduzimanja, nastanka, a ne unatrag

MEÐUNARODNO PRAVO MORA

Oznaka: PR5MPM
Semestar / trimestar: IX semestar Integrirani studij
6 ECTS (Predavanja + vježbe)Subsidijarni kolegij od važnosti za cjelovito razumjevanje određenog aspekta međunarodnog prava

Opća i posebna znanja o sustavu međunarodnopravnih pravila o razgraničenju morskih prostora, o njihovu iskorištavanju i o pravnom režimu koji vrijedi u pojedinim dijelovima mora, morskog dna i podzemlja, kao i o pravima i dužnostima država u vezi s različitim uporabama mora.

Prethodna godina studija

Opći dio

Pojam i izvori međunarodnoga prava mora. Povijesni razvoj. Kodifikacija: 1930.,1958.,1960.,1973-1982. Prednosti i nedostaci najnovijeg razvoja prava mora.

Pravni status različitih dijelova mora, morskog dna i podzemlja i pravni režim

Unutrašnje morske vode. Definicija, pravni status i režim.Vanjske granice unutrašnjih morskih voda. Pravni status stranih brodova u unutrašnjim morskim vodama. Režim mora naknadno zahvaćenog ravnim polaznim crtama.

Arhipelaško more. Arhipelag i arhipelaška država. Granice. Pravni status i režim.

Teritorijalno more. Definicija, pravni status. Granice i širina. Neškodljivi prolazak. Pravni status stranih brodova za neškodljiva prolaska teritorijalnim morem. Razgraničenje teritorijalnih mora susjednih država.

Vanjski pojas. Definicija, granice i širina. Pravni režim. Razgraničenje vanjskih pojasa susjednih država.

Gospodarski pojas. Definicija. Pravni status i režim gospodarskoga pojasa. Nastanak i razvoj. Ribolovne zone i zone preferencijalnih prava. Granice i širina. Prava obalne države. Prava i dužnosti država u tuđemu gospodarskom pojasu. Razgraničenje gospodarskih pojasa između država.

Epikontinentalni pojas. Definicija, granice. Prava i dužnosti obalne države u epikontinentskom pojasu. Razgraničenje epikontinentalnih pojasa između država.

Otvoreno more. Definicija i granice. Pravni status i režim. Slobode otvorenoga mora. Iznimka od načela slobode plovidbe otvorenim morem. Zloupotrebe sloboda otvorenoga mora.

Zona. Pravni status. Sustav istraživanja i iskorištavanja bogatstava Zone. Međunarodna vlast za morsko dno. Glavni organi Međunarodne vlasti za morsko dno.

Tjesnaci i morski kanali. Pravni status i režim prolaska brodova i zrakoplova.

Znanstveno istraživanje mora

Znanstveno istraživanje mora prema ženevskim konvencijama o pravu mora iz 1958. Znanstveno istraživanje mora u Konvenciji UN-a o pravu mora (1982.).

Zaštita i očuvanje morskog okoliša

Razvoj međunarodnog prava radi zaštite i očuvanja morskog okoliša.Vrste onečišćenja morskog okoliša prema ishodištima. Međunarodni ugovori o suzbijanju onečišćenja morskoga okoliša. Zaštita i očuvanje morskoga okoliša u Konvenciji UN-a o pravu mora (1982.).

Sustav rješavanja sporova u Konvenciji UN-a o pravu mora (1982.)

Općenito o rješavanju međunarodnih sporova. Sustav rješavanja sporova u Konvenciji UN-a o pravu mora (1982.). Sporovi o tumačenju ili u primjeni Konvencije UN-a o pravu mora (1982.). Sudski organi. Međunarodni sud za pravo mora. Sastav, nadležnost, postupak. Međunarodni sud. Arbitražni sud. Poseban arbitražni sud. Mirenje.

V. Ð. Degan, Međunarodno pravo mora i izvori međunarodnoga prava, Zagreb, 1989.; Međunarodno pravo mora u miru i u oružanim sukobima,Rijeka,2002.

D.Rudolf, Međunarodno pravo mora,Zagreb,1985.

V. Ibler, Međunarodno pravo mora i Hrvatska, Zagreb, 2001

N. Katičić, More i vlast obalne države, Zagreb, 1953.

M. Zoričić, Teritorijalno more s osvrtom na otvoreno i unutrašnje more, vanjski pojas i pitanje kontinentalne ravnine, Zagreb, 1953.

4. D. Rudolf, Enciklopedijski rječnik međunarodnoga prava mora, Split, 1989.

Oblici provođenja nastave: diplomski / predavanja / individualne konzultacije
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula:

Pisani radovi, anketiranje studenata, redovita suradnja nastavnika kroz analizu izvođenja nastave i rezultata na ispitima.

Pridruži nam se na Faceu Prati pravsthr na Twitteru Prati pravsthr preko RSSa