• arbitraža dobrih ljudi; arbitraža koja ne presuđuje spor, već ili rješava pitanja o kojima se pred sudom ne bi mogla voditi parnica, ili svojom dispozicijom pridonosi zaključivanju, perfektuiranju određenih ugovora o čijem se sadržaju stranke nisu mo

MEÐUNARODNO TRGOVAČKO PRAVO

Oznaka: PR5MTP
Semestar / trimestar: IX semestar Integrirani studij
8 ECTS (Predavanja + vježbe)Izborni kolegij

Opća i posebna znanja iz komparativnog trgovačkog ugovornog prava, uz proučavanje najznačajnijih institucija međunarodnog trgovačkog prava. Poseban naglasak je na izučavanju ugovornog prava EU.

POLOŽENI ISPITI IZ PRETHODNE GODINE STUDIJA

I. UVOD U MEÐUNARODNO TRGOVAČKO PRAVO

Pojam, predmet, razvoj, odnos prema međunarodnom ekonomskom pravu i nacionalnim pravima, izvori međunarodnoga trgovačkog prava (međunarodne konvencije, trgovački običaji, opći uvjeti poslovanja, međunarodna pravila, opća načela prava, praksa međunarodnih trgovačkih arbitraža)

II. FORMULATING AGENCIES (AGENCIJE ZA FORMULIRANJE) MEÐUNARODNOGA TRGOVAČKOG PRAVA

Međunarodne agencije, nevladine agencije, trgovačke asocijacije međunarodnog značenja, pravni vodiči, Međunarodna trgovinska komora.

III. UGOVORNO PRAVO U EUROPSKOJ UNIJI

IV. MEÐUNARODNI TRGOVAČKI POSLOVI

Međunarodna prodaja robe i drugi imenovani ugovori, neimenovani ugovori (leasing, factoring, ugovor o kontroli robe, inženjering, know-how i drugi)

V. PODUZEĆA (TRGOVAČKA DRUŠTVA) U MEÐUNARODNOM I KOMPARATIVNOM PRAVU

VI. MEÐUNARODNA TRGOVAČKA ARBITRAŽA

GOLDŠTAJN, Aleksandar. Trgovačko ugovorno pravo. Međunarodno i komparativno. "Narodne novine", Zagreb, 1991., stranice 1-108

GOLDŠTAJN, Aleksandar. Međunarodno trgovačko pravo. Konvencije - Pravila - Opći uvjeti poslovanja. "Informator", Zagreb, 1970.

GOLDŠTAJN, Aleksandar - TRIVA, Siniša. Međunarodna trgovačka arbitraža. "Informator", Zagreb, 1987.

FOLSOM, R. H. - GORDON, M. W. - SPANOGLE, J. A. Međunarodni trgovački poslovi u sažetom obliku (prijevod s engleskog). Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci i COLPI, Rijeka 1998.

GORENC, V. - SCHWANK, F. - SLAKOPER, Z. Međunarodna pravila za kupoprodaju, plaćanja i arbitražu. RRJP, Zagreb, 1996.

MLIKOTIN-TOMIĆ, Deša. Pravo međunarodne trgovine. Školska knjiga, Zagreb, 1999.

SCHMITTHOFF, Clive M. Razvoj međunarodnog trgovačkog prava. Uvod Aleksandar Goldštajn. "Informator", Zagreb, 1972.

Oblici provođenja nastave: predavanja / vježbe / seminarske radnje
Način provjere znanja i polaganja ispita: pismeni ispit / usmeni ispit / tijekom nastave / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula:

Nastavnici koji podučavaju srodne predmete surađuju i zajednički vode brigu o kvaliteti nastave. Povremeno promatranje i evaluacija nastave od strane voditelja katedre.