• zakon koji važi za teritoriju suda koji postupa

POREDBENO KAZNENO PROCESNO PRAVO

Oznaka: PR5PKP
Semestar / trimestar: IX semestar Integrirani studij
6 ECTS (Predavanja + vježbe)Izborni kolegij

Studenti stječu produbljena znanja o povijesnom razvoju kaznenog procesnog prava i suvremenim poredbenopravnim sustavima. Poznavanje tipova kaznenog postupka kroz povijest je nužan element razumijevanja današnjeg prava. Poredbeni prikaz obuhvaća kazneno postupanje u Sjedinjenim Američkim Državama i Engleskoj kao predstavnicima common law sustava i akuzatornog tipa kaznenog postupka. Nakon završetka ovog predmeta, studenti imaju znanje o drugim pravnim sustavima, što im omogućuje razvijanje kritičkog mišljenja pri proučavanju važeće zakonske materije.

Očekivani ishodi učenja na razini predmeta:
Studenti će nakon uspješno savladanog predmeta moći:
1) prepoznati značaj razumijevanja povijesnih tipova kaznenog postupka
2) povezati i usporediti povijesne tipove kaznenog postupka s važećim poredbenim kaznenoprocesnim sustavima
3) usporediti srednjovjekovni kazneni postupak na područjima hrvatske s današnjim kaznenim postupkom u Republici Hrvatskoj
4) formulirati prednosti i nedostatke kaznenog postupka common law sustava
5) objasniti i zaključiti o temeljnim značajkama i razlikama hrvatskog kaznenog postupka u odnosu na poredbene kaznene postupke
6) kritički prosuđivati o potrebnim izmjenama važećeg zakonodavstva s obzirom na poredbena kaznenoprocesna rješenja

Za upis predmeta potrebno je ispuniti opće uvjete za upis na V. godinu diplomskog studija.

Pojam usporednog kaznenog procesnog prava. Značaj usporednog izučavanja kaznenog postupka.

Atenski kazneni postupak klasičnog doba: Značaj kaznenog prava u razvitku atenske države. Subjekti kaznenog postupka. Tijek kaznenog postupka.

Način utvrđivanja činjenica u atenskom kaznenom postupku. Zaključak.
Atenski kazneni postupak u praksi: suđenje Sokratu.

Osnove kaznenog postupka starog Rima. Materijalnopravni temelj postupanja.
Razdoblje kraljevstva i republike. Kazneni postupak pred kraj republike.

Kazneni postupak starog Rima u razdoblju carstva, zaključak o rimskom kaznenom postupanju. Rimski kazneni postupak u praksi: Ciceron.

Osnove hrvatskog srednjovjekovnog kaznenog postupka. Dalmatinsko statutarno pravo. Opće napomene. Nastanak ranog srednjovjekovnog kaznenog postupka.

Osnove problematike statutarnog kaznenog postupanja. Zaključak. Statutarno pravo u praksi.

Kazneni postupak kontinentalne Hrvatske. Opće napomene. Zločin čarobnjaštva i europski kazneni postupak. Opće napomene o pravnim izvorima kaznenog postupanja, te o progonima vještica u kontinentalnoj Hrvatskoj.

Subjekti i tijek kaznenog postupka u kontinentalnoj Hrvatskoj u srednjem vijeku. Zaključak. Procesno pravo kontinentalne Hrvatske u praksi: suđenje Herucini.

Suvremeni kazneni postupci. Osnove engleskog i američkog kaznenog postupka. Opće napomene. Ustrojstvo tijela kaznenog postupka: policija, ostala tijela kaznenog progona.

Sudovi i njihova nadležnost, odvjetništvo.

Uloga porote u kaznenom sudovanju u engleskom pravu i pravu SAD-a. Tijek kaznenog postupka. Policijski izvidi.

Postupak upućivanja i pripremni postupak. Glavna rasprava i donošenje presude (suđenje).

Prizivni postupak. Sumarni postupak.

Američko procesno pravo u praksi: suđenje O.J. Simpsonu.

Goran Tomašević, Usporedno kazneno procesno pravo Split, 1998.

Bayer, V.: Kazneno procesno pravo – odabrana poglavlja, Knjiga II. Povijesni razvoj kaznenog procesnog prava (priredio prof. dr. Davor Krapac), Zagreb 1995.g.
Bayer, V., Ugovor s đavlom, Zagreb, 1969.
Krapac, D., Engleski kazneni postupak, Zagreb, 1995.
Staničić, T., Organizacija pravosuđa i krivični postupak u staroj Ateni, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, br. XXVI, 1989., str. 227-236.
Tomašević, G.:
• Osnove atenskog krivičnog postupka klasičnog doba, Zbornik radova PF-a u Splitu, br. XXVII, 1990., str. 133-147
• Osnove problematike izučavanja krivičnog postupka u dalmatinskom statutarnom pravu, Zbornik radova PF-a u Splitu, br. 1-2/1992., str. 115-129
• Krivični postupak prema statutu grada Trogira iz 1322. godine, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, br. XXVI/1989., str. 171-183
• Neke značajke krivičnog postupka prema odredbama srednjevjekovnih statuta Korčule, Brača i Splita, Zbornik radova PF-a u Splitu, br. XXV/1988., str. 117-128
• Krivični postupak prema Korčulanskom statutu, Zbornik radova znanstvenog skupa "Statut grada i otoka Korčule iz 1214. godine", Zagreb/Samobor, 1989., str. 149-161
• Neke značajke krivičnog pravosuđa i toka krivičnog postupka u Engleskoj i SAD, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, br. X/1973., str. 225 – 253.

Oblici provođenja nastave: predavanja
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: 1. Mišljenje studenata o kvaliteti nastave putem anketa koje se provode nakon završetka nastave, 2. Konzultacije s diplomiranim pravnicima, koji su bili polaznici ovog predmeta, o korisnosti ovog predmeta u njihovom radu u praksi, i mogućim poboljšanjima.