• stvar koja je riješena sudskom nagodbom; sudska nagodba

PREKRŠAJNO PRAVO

Oznaka: PR5PRP
Semestar / trimestar: IX semestar Integrirani studij
6 ECTS (Predavanja + vježbe)Izborni kolegij

Uvođenje studenata u materijalno i procesno prekršajno pravo, vrlo rašireno područje s kojim se, zbog masovnosti broja propisanih prekršaja i velikog broja počinitelja, svakodnevno susreću građani i poslovni subjekti. Budući se prekršajno pravo u pravnom sustavu nalazi na razmeđi upravnog i kaznenog prava, učenje načela prekršajnog prava doprinosi razumijevanju cjelokupnog pravnog sustava.

Očekivani ishodi učenja na razini predmeta:

Studenti će nakon uspješno savladanog predmeta moći:
1) opisati temeljne pojmove prekršajnog prava i prekršajnog postupka
2) objasniti odnos prekršajnog prava s drugim granama prava
3) opisati tijek prekršajnog postupka
4) primijeniti stečeno znanje u praksi
5) analizirati odredbe Prekršajnog zakona
6) povezati odredbe posebnih zakona koji reguliraju različite vrste prekršaja s temeljnim institutima prekršajnog prava
7) argumentirati mišljenje o potrebnim izmjenama prekršajnog zakonodavstva

Za upis predmeta potrebno je ispuniti opće uvjete za upis na V. godinu diplomskog studija.

Pojam prekršaja i prekršajnog prava. Odnos prekršaja spram drugih kažnjivi radnji.

Poredbeni prikaz koncepcija o prekršaju i prekršajnom pravu. Izvori prekršajnog prava.

Opći dio materijalnog prekršajnog prava. Temeljni elementi prekršaja.

Krivnja u prekršajnom pravu. Kažnjavanje pravnih osoba

Prekršajne sankcije i njihova primjena. Primjena prekršajnih sankcija prema maloljetnicima

Oduzimanje imovinske koristi, zastara.

Odabrana poglavlja iz posebnog dijela materijalnog prekršajnog prava

Prekršajni postupak. Načela prekršajnog postupka. Nadležnost i sastav tijela za vođenje prekršajnog postupka. Stranke u postupku i oštećenik.

Pokretanje prekršajnog postupka. Izvidi upravnih tijela i policije.

Rasprava pred prekršajnim sudom. Dokazno pravo prekršajnog postupka.

Vrste odluka u prekršajnom postupku. Mjere za osiguranje provedbe postupka.

Pravni lijekovi, redoviti i izvanredni.

Postupak na temelju sporazuma stranaka. Žurni postupak. Postupak za izdavanje prekršajnog naloga i obveznog prekršajnog naloga.

Postupak prema maloljetnicima. Izvršenje odluka o prekršaju.

Veić, Petar – Gluščić, Stjepan: Prekršajno pravo, opći dio, II. izmijenjeno i dopunjeno izdanje, Narodne novine, Zagreb, studeni 2013.

Aviani, Damir: Prekršajno pravo, treće izmijjenjeno i dopunjeno izdanje, Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu, Split, 2013 (elektroničko izdanje).

Prekršajni zakon, Drugo izmijenjeno i dopunjenio izdanje, komentar, sudska praksa, pojmovno kazalo (ur. Petar Veić), Dušević & Kršovnik, Rijeka, 2013.

Kovačić, Antonija: Prekršajno sankcioniranje nasilja u obitelji, Aktualna pitanja kaznenog zakonodavstva, Inženjerski biro, Zagreb, 2005.

Oblici provođenja nastave: predavanja / vježbe
Način provjere znanja i polaganja ispita: pismeni ispit / usmeni ispit / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: 1. Mišljenje studenata o kvaliteti nastave putem anketa koje se provode nakon završetka nastave
2. Konzultacije s diplomiranim pravnicima, koji su bili polaznici ovog predmeta, o korisnosti ovog predmeta u njihovom radu u praksi, i mogućim poboljšanjima