• alternativno ovlaštenje

Oznaka: PRUSIN
Semestar / trimestar: V semestar Upravni Studij
 6 ECTS
(ECTS: 6 - 5. Semestar , Predavanja + Vježbe)
Pravni predmet od značaja za razumjevanje djelovanja djelova organiziranog rada

OPĆA I POSEBNA ZNANJA O UDRUGAMA SINDIKATA I POSLODAVACA, KOLEKTIVNIM RADNIM SPOROVIMA, INDUSTRIJSKIM AKCIJAMA.

PRETHODNA GODINA STUDIJA

1.Povijesni razvoj prava sindikalnog udruživanja (koalicije).
2.Prva jamstva prava koalicije.
3.Sindikati kao interesne organizacije svijeta rada.
4.Dobrovoljnost udruživanja u sindikate.
5.Ciljevi sindikalnog udruživanja - da radnici (posloprimci) uživaju plodove svoga rada i u tom cilju mogu poduzimati sve potrebito.
6.Pravo svakodobnog istupanja iz sindikata bez ikakvih posljedica.
7.Zahtjev da se članstvom u sindikatu ne stječu nikakve povlastice u radnom odnosu s obzirom na radnike koji nisu članovi sindikata.
8.Pravo nečlanova na uživanje poboljšica koje svojim aktivnostima postignu sindikati.
9.Sloboda sindikalnog pluralizma, odnosno osnivanje strukovnih i profesionalnih sindikata ili više njih u istoj struci ili profesiji.
10.Udruživanje sindikata na nacionalnoj i internacionalnoj razini kao i sloboda istupanja iz takvih saveza, federacija, unija, konfederacija i sl.
11.Organizacijski principi i međusobni odnosi.
12.Sindikalne akcije, posebno štrajk, i u svezi s njima akcije poslodavca, posebno lock out.
13.Međunarodno jamčenje prava sindikalnog udruživanja.

1. Nikola Tintić, Radno i socijalno pravo, knjiga prva: radni odnosi (I), Zagreb, 1969., i to: glava deveta, odsjek šesti, str. 93-96.

2. Boris Buklijaš, O razvoju prava sindikalnog organiziranja, Zbornik Pravnog fakulteta u Splitu, XXVI, str. 133-143.

3. Boris Buklijaš, Kolektivni ugovor o radu kao instrument uređivanja radnopravnih pitanja između poslodavaca i posloprimaca, Zbornik Pravnog fakulteta u Splitu, br. XXVII, 1990., knjiga II, str. 63-75.

4. Boris Buklijaš, Pojam i vrste štrajka, Pravna misao, br. 5-6, 1990., str. 14-28.

5. Boris Buklijaš, Ogled o razvoju sindikata u Sjedinjenim Američkim Državama, Zbornik Pravnog fakulteta u Rijeci, br. 10/1989.

6. Konvencija Međunarodne organizacije rada broj 87 o sindikalnim slobodama i zaštiti sindikalnih prava

7. Konvencija Međunarodne organizacije rada broj 98 koja se odnosi na primjenu principa prava organiziranja i kolektivnih pregovora

BORIS BUKLIJAŠ, O RAZVOJU PRAVA SINDIKALNOG, ZBORNIK PROVING FAKULTETA U SPLITU, BR. XXVI, 1989.

Oblici provođenja nastave: predavanja / vježbe
Način provjere znanja i polaganja ispita: pismeni ispit / usmeni ispit / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula:

Povratna informacija anketiranjem studenata. Uzajamno praćenje nastavnika na istome predmetu.