• Neka sudac ne ide (sudi) preko i izvan zahtjeva stranaka.

UPRAVA U ŠPORTU

Oznaka: UUŠ201

Nakon odslušanog kolegija student će steći cjelovita znanja o funkcioniranju športskih udruga i ustanova u hrvatskom pravnom poretku, načinu njihova osnivanja, ukidanja te zakonitosti njihova rada, a sukladno zakonskim I podzakonskim aktima koji su na snazi u Republici Hrvatskoj.

Preduvjeti za upis propisani su Statutom i Pravilnikom o studiju i režimu studiranja Pravnoga fakulteta Sveučilišta u Splitu.

Pojam i vrste organizacija u teoriji i praksi. Oblici javno-pravnih organizacija u hrvatskom pravnom sustavu. Pravnoorganizacijski oblici subjekata u športu. Športske udruge. Pojam udruge i njezina pravna osobnost. Članstvo u udruzi i djelatnost udruge. Upravljanje udrugom i tijela udruge. Osnivanje i registracija udruga. Imovina udruga i odgovornost za obveze. Nadzor nad radom udruga. Prestanak postojanja udruge. Športski klubovi kao športske udruge. Športski klub kao udruga za natjecanje. Športski savezi. Nacionalni športski savezi. Hrvatski olimpijski odbor. Športske udruge osoba s invaliditetom. Druge šporatske udruge. Pojam i oblici ustanove. Postupak osnivanja ustanove. Tijela ustanove. Osnivanje ustanove. Imovina ustanove i odgovornost za njezine obveze. Nadzor nad radom ustanove. Prestanak ustanove. Javne ustanove za gospodarenje sportskim objektima. Ustanove za obavljanje športskih djelatnosti športske rekreacije i športske poduke. Nadzor nad zakonitišću rada športskih organizacija. Inspekcijski nadzor. Pravni položaj stranaca koji sudjeluju u športskim natjecanjima u Republici Hrvatskoj. Pravne pretpostavke za angažman stranaca u športskim natjecanjima u Hrvatskoj i inozemstvu.

Duško Lozina – Mirko Klarić, Uprava u športu – nastavni materijali, Split, 2009.

Javna uprava – nastavni materijali,Pravni fakultet u Zagrebu, Zagreb, 2006, str. 47 – 110.

Zakon o Športu, Narodne novine br. 71/ 2006.

Zakon o ustanovama, Narodne novine br. 76/ 1993.

Zakon o udrugama, Narodne novine br. 88/ 2001. Dopunska literatura: Pravni leksikon

, LZMK, Zagreb, 2007.
Oblici provođenja nastave: predavanja / vježbe
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: Kontrolni testovi, povremeni upitnici i ankete, individualne konzultacije, vanjska evaluacija i dr.