• aktorska kaucija (da će se dosuđeno platiti)

ŠPORTSKO PREKRŠAJNO PRAVO

Oznaka: ŠPP202
Semestar / trimestar: III semestar Športsko pravo

- Svrha ovog predmeta je upoznavanje studenata s osnovama športsko prekršajnog prava te njihovo stjecanje uvida u multidisciplinarnost područja u kojemu se prožimaju pravo i šport. U tom smislu studenti će se upoznati s općenitim odredbama o prekršajnom pravu, sustavom športa i športskim djelatnostima, protupravnim ponašanjima u športu, prekršajima i sankcijama za protupravna ponašanja i dr. Sve to će omogućiti studentima lakše razumijevanje ove materije i obogaćivanje njihovog dosadašnjeg znanje iz tog područja te na taj način osposobljavanje za rad u onim institucijama u kojima je takvo znanje potrebno.

Preduvjeti za upis propisani su Statutom i Pravilnikom o studiju i režimu studiranja Pravnoga fakulteta Sveučilišta u Splitu.

- općenito o prekršajnom pravu i prekršajima,

- primjena prekršajnog prava Republike Hrvatske,

- prekršajni sudovi i nadležna tijela državne uprave,

- prekršajni postupak,

- prekršajnopravne sankcije,

- sustav športa i športske djelatnosti prema Zakonu o

športu,

- zdravstvena zaštita,

- prekršaji i sankcije prema Zakonu o športu,

- općenito o protupravnim ponašanjima prema Zakonu o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima,

- športsko natjecanje,

- športski objekt,

- gledatelji,

- športaši i druge osobe koje sudjeluju u športskom natjecanju,

- prekršaji i sankcije za protupravna ponašanja,

ostala protupravna ponašanja u športu.

Preporučena literatura : - Primorac, D.: Športsko prekršajno pravo, PFS, Split, 2013. (predavanja)

- Primorac, D: Sprečavanje, suzbijanje i sankcioniranje protupravnih ponašanja na športskim natjecanjima, rad objavljen u Zborniku radova pod naslovom „Novi zakon o športu i aktualna praksa iz područja športa i športskih djelatnosti“, Inženjerski biro d.d., Zagreb, 2007. godina,

- Primorac, D: Šport i protupravna ponašanja, poglavlje objavljeno u knjizi Uvod u športsko pravo, Inženjerski biro d.d., Zagreb, 2009. godina,

- Bodin, D; Robene, L; Heas, S: Sport i nasilje u Europi, Knjiga trgovina d.o.o., Zagreb, 2007. godina.

PROPISI:

- Europska Konvencija o nasilju i nedoličnom ponašanju gledatelja na športskim priredbama, posebice na nogometnim utakmicama, Strasbourg, 1985. godina,

- Josipović, I; Rašo, M: Prekršajni zakon, Narodne novine, Zagreb, 2008. godina,

- Prekršajni zakon (Narodne novine br. 107/07),

- Zakon o športu (Narodne novine br. 71/06),

Zakon o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima (Narodne novine br. 117/03 i 71/06). Dopunska literatura:

PROPISI:

- Pravilnik o načinu policijskog postupanja (Narodne novine br. 81/03),

- Pravilnik o osposobljavanju osoba koje obavljaju poslove redara na športskim natjecanjima (Narodne novine br. 54/04),

- Ustav Republike Hrvatske (Narodne novine br. 56/90, 135/97, 8/98, 113/2000, 124/2000 i 28/2001),

- Zakon o eksplozivnim tvarima (Narodne novine br. 178/04),

- Zakon o javnom okupljanju (Narodne novine br. 128/90),

- Zakon o policiji (Narodne novine 129/00),

- Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira (Narodne novine br. 5/90),

- Zakon o suzbijanju zlouporabe opojnih droga (Narodne novine br. 107/01, 87/02, 163/03 i 141/04),

Zakon o privatnoj zaštiti (Narodne novine 68/03).

Oblici provođenja nastave: predavanja / vježbe
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: Kvaliteta i uspješnost izvedbe ovog predmeta provjeravat će se analizom uspjeha studenata na ispitu te anketom koja će se provoditi kod studenata kako bi se utvrdila kvaliteta izvođenja nastave.