• razlika svojstvena isključivo jednom predmetu ili pojavi, obilježja po kojima se objekt definicije razlikuje od ostalih koji idu u isti pojmovni razred

NACRT PRAVNE POVIJESTI SUSJEDNIH ZEMALJA

Oznaka: PR5NPP
Semestar / trimestar: IX semestar Integrirani studij
8 ECTS

Studenti se upoznaju s pravnim tradicijama susjednih zemalja/naroda koje su s Hrvatskom trajnije povezivali zajednički interesi i/ili razmirice, a potom i pripadnost istoj političkoj formciji, bivšoj Jugoslaviji.
Poznavanje jugoslavenskog kompleksa, barem u određenoj mjeri, uvjt je i za razumijevanje suvremenog stanja regionalnih odnosa i položaj Hrvatske.

Upisana peta godina integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija prava.

Pregled pravne povijesgti sljedećih zemlaj u srednjovjekovnom razdoblju:
- Slovenske zemlje
- Bosna i Hercegovina
- Srbija
- Crna Gora
- Makedonija
- italija
- Mađarska
- Austrija

Novi vijek:

- Slovenske zemlje
- Bosna i Hercegovina
- Srbija
- Crna Gora
- Makedonija
- italija
- Mađarska
- Austrija

H. Sirotković, L. Margetić, Povijest država i prava naroda SFRJ, Zagreb-Rijeka, 1990.

I. Beuc, Povijest država i prava na području SFRJ, Zagreb, 1987. Dopunska literatura: I. Beuc, Povijest država i prava na području SFRJ, Zagreb, 1987.

Oblici provođenja nastave: pismeni ispit / usmeni ispit / referati / seminarske radnje / individualne konzultacije
Način provjere znanja i polaganja ispita: obvezni / diplomski / predavanja / vježbe / usmeni ispit / referati / seminarske radnje / individualne konzultacije / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: Sudjelovanje u predavanjima. Pismeni i usmeni ispit.