• odluka kojom se ukida odluka napadana pravnim lijekom

MALOLJETNIČKO KAZNENO PRAVO

Oznaka: PR5MKP
Semestar / trimestar: IX semestar Integrirani studij

Cilj predmeta je upoznati studente s osobitostima položaja mladih počinitelja kaznenih djela koji se velikim dijelom razlikuje od statusa punoljetnih počinitelja. Studenti će steći uvid u kretanje maloljetničke delikvencije i trenutne trendove i zahtjeve međunarodnih dokumenata koji reguliraju problematiku maloljetničke delikvencije. Studenti će detaljno analizirati materijalne i procesnopravne odredbe te kaznenopravnu zaštitu djece reguliranu Zakonom o sudovima za mladež koji kao poseban pravni akt u cijelosti regulirana pravni položaj maloljetnih počinitelja kaznenih djela. Putem najzanimljivijih slučajeva iz sudske prakse ukazati će se i na praktične probleme u praksi.

Za upis predmeta potrebno je ispuniti opće uvjete za upis na V. godinu diplomskog studija.

1. Maloljetnička delikvencija i razlozi za poseban tretman maloljetnika u kaznenom pravu. Povijesni razvitak pravnog položaja maloljetnika. Međunarodni standardi postupanja prema maloljetncima
2. Glavne značajke pravnog položaja maloljetnika u suvremenom kaznenom pravu. Posebno maloljetničko kazneno pravo.
3. Pojam delikvencije maloljetnika – temelj za uređenje kaznenopravnog položaja maloljetnika. Dobne kategorije mladih počinitelja u suvremenom kaznenom pravu.
4. Opće pretpostavke za primjenu sankcija prema maloljetnicima. Svrha maloljetničkih sankcija.
5. Odgojne mjere: izbor odgojne mjere, vrste odgojnih mjera, obustava izvršenja i zamjena odluke o odgojnim mjerama.
6. Maloljetnički zatvor. Pridržaj izricanja maloljetničkog zatvora.
7. Općenito o suđenju maloljetnicima: dva sustava nadležnih tijela.
8. Sud za mladež: struktura, sastav i nadležnost. Svrha kaznenog postupanja prema maloljetnicima
9. Odlučivanje o kaznenom progonu prema načelu svrhovitosti – alternativa formalnomu kaznenom postupku
10. Postupak pred sudom za mladež, stadiji postupka: prethodni postupak, postupak pred vijećem, žalbeni postupak. Razdvojeni i jedinstveni postupak.
11. Izvršenje maloljetničkih sankcija: Uloga suca za mladež u izvršenju odgojnih mjera i kazne maloljetničkog zatvora.
12. Pravni položaj mlađih punoljetnika u hrvatskom kaznenom pravu (materijalnopravni i procesnopravni položaj)
13. Maloljetnici kao žrtve kaznenih djela
14. Kaznena djela protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa (Glava XIV.); Kaznena djela protiv braka, obitelji i mladeži (Glava XVI.)
15. Kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (Glava XVII. – Kazneni zakon NN 125/11); Ostala kaznena djela na štetu djece

1. A. Carić: Mlađe osobe u kaznenom pravu, Zagreb, 2002. godine
2. B. Cvjetko – M. Singer: Kaznenopravna odgovornost mladeži u teoriji i praksi, Zagreb, 2011. godine, (odabrana poglavlja)
3. A. Carić, I. Kustura; Sudovi za mladež: ustrojstvo, sastav i nadležnost prema Zakonu o sudovima za mladež, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu (Zagreb), vol. 16, broj 2/2009, str. 857-894.

1. F. Hirjan – M. Singer: Komentar Zakona o sudovima za mladež i kaznenih djela na štetu djece i maloljetnika, Zagreb, 2002. Godine
2. A. Carić, I. Kustura; Kamo ide hrvatsko maloljetničko zakonodavstvo? 1. dio, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, god. 47, 3/2010. , str. 605. - 620. // A. Carić, I. Kustura; kamo ide hrvatsko maloljetničko zakonodavstvo? – 2. dio, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, god. 47, 4/2010. , str. 779. – 820.
3. Rittossa, Dalida; Božičević Grbić, Melita; Zakon o sudovima za mladež – reformski zahvati i praktične dileme, Hrvatski ljetopis zakazneno pravo i praksu, (Zagreb), vol. 19. , br. 2/2012. , str. 615 – 667.
4. Božičević Grbić, Melita; Roksandić Vidlička, Sunčana; Reforma maloljetničkog kaznenog prava i sudovanja, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, (Zagreb), vol. 18. , br. 2/2011., str. 679 - 715

Oblici provođenja nastave: predavanja / seminarske radnje
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / seminarske radnje / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: Kvaliteta će biti osigurana kroz postojeće načine komunikacije, tako da osim predavanja i seminara koji omogućavaju neposrednu komunikaciju s studentima, iskoristit će se konzultacije i dostupnost predmetnog nastavnika putem e-maila.
Pridruži nam se na Faceu Prati pravsthr na Twitteru Prati pravsthr preko RSSa