• Prigovarajući, tuženik postaje tužitelj.

PREHRAMBENO PRAVO

Oznaka: PR5PRH
Razina: izborni
Semestar / trimestar: IX semestar Integrirani studij

Znanja o temeljnom sadržaju, načelima, strukturi, zakonodavstvu kao i tijelima provedbe i kontorole europskog i nacionalnog prehrambenog prava. Mogućnost korištenja stečenog teorijskog znanja u praksi putem primjene relevantnog pravnog okvira na konkretnu pravnu problematiku.

Za upis predmeta potrebno je ispuniti opće uvjete za upis 5. godine studija

1. Pojam prehrambenog prava
Temeljni pojmovi prehrambenog prava
2. Osnovna načela prehrambenog prava
3. Povijesni razvoj prehrambenog prava
4. Pravni izvori prehrambenog prava ( nacionalni i međumarodni)
5. Politika sigurnosti hrane
6. Pravni subjekti sustava sigurnosti hrane
7. Prava i obveze subjekata u poslovanju s hranom
8. Pravni aspekti upravljanja sigurnošću hrane u praksi
9. Sljedivost hrane
10. Označavanje hrane i informacije o hrani u kontekstu građanskopravne zaštite zdravlja i pravnih interesa potrošača
11. Sustav službenih kontrola sigurnosti hrane u EU
12. Sustav službenih kontrola sigurnosti hrane u RH
13. Sustav brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje,hitne mjeree upravljanja krizom
14. Pravna regulativa dodataka prehrani, zdravstvenih i prehrambenih tvrdnji, nove hrane i GMO
15. Sigurnost hrane u sudskoj praksi

Preporučena literatura : 1. Babić, I. Đugum, J., Uvod u sigurnost hrane, Institut za sanitarno inženirstvo, Ljubljana, 2014.
2. Čačić, J. Rukavina, B.Volar-Pantić, E., European Food Law-Begining and Development, Agriculturae Conspectus Scientificus | Vol. 72 (2007) No. 4 (383-388).
3. Knežević, N. Đugum J. Frece,J. Sigurnost hrane u Hrvatskoj-pozadina izazovi, Meso, Vol. XV [2013] | svibanj - lipanj | broj 3., str. 193.197.
4. Proso, M. Sokanović, L., Građanskopravni i kaznenopravni aspekti zakonodavstva o označavanju hrane ( hrvatska i europska perspektiva), Zbornik naučnih radova Međunarodne naučno-stručne konferencije „Usklađivanje zakonodavstva sa acquis-em“, Sarajevo, 2015., str. 17-32.  Dopunska literatura: Meulen, van der B., EU Food Law Handbook, Wageningen Academic Publishers, Wageningen,the Netherlands, 2014.
Oblici provođenja nastave: predavanja / vježbe
Način provjere znanja i polaganja ispita: usmeni ispit / seminarske radnje / Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i /ili modula: